Bakos-Hász Zsófia
Spanyolország, Barcelona,
2023. május 8-13.
Stress management and Recognition: Key strategies for Teachers
Kurzusszervező: Europass Teacher Academy
Témaválasztás:
Iskolapszichológusként szinte minden hozzám forduló diáknál felmerül a stressz témája, ami érthető, hiszen az iskola sokféle stressz forrása. Ezt látva már korábban is tartottam stresszkezelő foglalkozásokat az osztályokban, de szerettem volna bővíteni az eszköztáramat, hogy a programjaim még hatékonyabbak legyenek. A covid sokat rontott a helyzeten, ezért most különösen fontos, hogy mind a pedagógusok, mind a diákok kapjanak olyan módszereket, melyek segítenek megbirkózni a stresszel.
A kurzus azt adta nekem, amit vártam: hasznos gyakorlatokat, új technikákat és ötleteket, inspirációt és elgondolkodtató kérdéseket. A más országból jövő pedagógusok tapasztalatai és gondolatai egyrészt új perspektívákat mutattak, másrészt az összetartozás érzését nyújtották.
Kedd
A második napon elsétáltunk a közeli egyetem kertjébe, hogy megtapasztaljuk a természet stresszcsökkentő erejét. Elvégeztük a „grounding technique” nevű mindfulness gyakorlatot. Ennek során az összes érzékszervünket használtuk: megneveztünk öt dolgot, amit láttunk, négyet, amit hallottunk, hármat, amit tapintottunk, kettőt, amit szagoltunk és egyet, amit ízleltünk. A másik fő témánk az egyensúly volt, ami számos területet magába foglal (fizikai, szakmai, élvezetes, mentális, spirituális, érzelmi, anyagi, szociális). Ezekhez fogalmaztunk meg javaslatokat a diákjaink számára. Ezután Paula megkérdezte, hogy mi hogyan szoktunk gondoskodni magunkról, milyen feltöltő tevékenységeket végzünk. A válaszainkból a Mentimeter nevű applikáció segítségével egy szófelhőt alkottunk.
Hétfő
Az első napot egy rövid ismerkedős gyakorlattal kezdtük: mindenki felírta a nevét egy lapra, röviden bemutatkozott, majd választott egy szót, ami szerinte a legjobban jellemzi őt. Az oktatónk, Paula Rodriguez kezdte a sort, aki egy igen lendületes, pozitív személyiségnek bizonyult. Klinikai is szervezeti pszichológus, kommunikációs és mindfulness tanulmányokat is folytatott, rendszeresen publikál és interjúkat készít, szóval igen széleskörű tudással rendelkezik. A csoportban rajtam kívül még részt vett három lengyel, öt görög és öt finn pedagógus, és csak én érkeztem egyedüliként az iskolámból. Egy fonalgombolyagot dobtunk körbe, ami azt szimbolizálta, hogy kapcsolódunk egymáshoz.
Közösen megcsináltunk egy egyszerű légzőgyakorlatot, és megbeszéltük az előnyeit. Megnéztük a stressz és a teljesítmény közötti összefüggést ábrázoló görbét, illetve a stressz és a kiégés közti különbségeket is. Ezután mindenki körberajzolta a kezét, és az ujjakba beleírta az öt számára legfontosabb dolgot. Ezeket aztán be is mutattuk egymásnak, és a visszatérő elemek tovább erősítették, hogy sok közös van bennünk. A nap végén a fél csoport prezentáció segítségével bemutatta az iskoláját. Kiderült, hogy Lengyelországban és Görögországban is hasonlóan alacsony a pedagógusok fizetése és megbecsültsége, míg Finnországban a diákok létszáma nagyon alacsony (150-180 fő), az iskolák felszereltsége azonban magas színvonalú.
Szerda
A harmadik napon megnéztünk egy igen informatív videót a stressz fiziológiai hatásairól, majd ellátogattunk a katalán nemzeti művészeti múzeumba (Museu Nacional d’Art de Catalunya). A modern részleget végig járva egy-egy képnél feladatokat végeztünk el, például, hogy az adott festményen szereplő alak hogyan érezheti magát, szerintünk mi történik éppen stb. A nap végén le kellett rajzolnunk, hogy mi volt számunkra a legemlékezetesebb alkotás, momentum vagy élmény.
Csütörtök
A negyedik nap fő témája az érzelmi intelligencia volt. Szokás szerint a légzőgyakorlattal kezdtünk, majd átbeszéltük az EQ lényegét. Elvégeztünk egy izgalmas vizualizációs gyakorlatot is, ami „Az érzelmek háza” elnevezést viselte. Megnéztünk egy videót, ami egy olyan általános iskolát mutatott be, ahol bevezették a jógát, és beszélgettünk a jóga iskolai adaptálhatóságáról. Ezután megismertük a STOP módszert, ami egy betűszó (Stop, Take a deep breath, Observe, Proceed), és igen hasznos, amikor érzelmileg túlfűtött állapotban vagyunk mi magunk, vagy éppen a diákjaink. Kiscsoportban meg is néztünk egy-egy ilyen esetet. Végül egy sematikus emberalakon ábrázolnunk kellett, hogy hol érezzük a testünkben az egyes érzelmeket: a haragot, a félelmet, a szomorúságot, a szeretet és az örömöt.
Péntek
Ez a nap is meglehetősen élménydúsnak bizonyult. Egy új légzőgyakorlattal az ún. „box breathing”-gel kezdtünk, majd áttértünk az időgazdálkodásra. Paula javasolta, hogy a naptárunkban eleve szánjunk időt a pihenésre, a barátokkal való találkozásra és a hobbinkra is. Ezután a Pomodoro technika került sorra, ami a tanulás-munkavégzés időtartamát 25 perc aktív szakaszra, majd 5 perces pihenésre bontja fel. Ezt követően megnéztünk egy kifejezetten inspiráló videót, melyben Gen Kelsang Nyema kifejti, hogy a boldogság valójában egy elmeállapot, ezért helytelen, ha más emberektől vagy körülményektől tesszük függővé. A hála témája is felmerült, ehhez kapcsolódva összeírtunk pár dolgot, amiért hálásak lehetünk, és kitűztük a táblára.
Záró feladatként montázs formájában meg kellett terveznünk a saját anti-stressz stratégiánkat, melyet szívesen látnánk az iskolánkban.
Bakos-Hász Zsófia
Váci Madách Imre Gimnázium