top of page

Török emlékek nyomában Budapesten

Török emlékek nyomában Budapesten

Török1.jpg

Török emlékek nyomában Budapesten

2019. február 18.

 

 

2019. február 18-án az iskolai Erasmus K2 program keretében török emlékek nyomában jártunk Budapesten. Az egész napos program több nagyon izgalmas helyszínen zajlott. Ahogy hazaértem a programról, az első dolgom volt, hogy beszámoljak itthon, milyen király helyeken jártunk ezen a napfényes  hétfői napon. Az Erasmus programot Dobó Katalin és Boda Mária szervezték, akik ugyan nem tanítanak minket, ettől függetlenül nagyon családiasnak érzetem a légkört.

Reggel a váci nagy buszmegállóban volt a találkozó, onnan egy bérelt kisbusszal indultunk útnak. Első megállónk és kirándulásunk fő célja a budai Duna-parton lévő Veli bej törökfürdő volt. Az Irgalmas Rendi Kórházban lévő Veli Bej fürdő nemcsak szórakoztatási célt nyújt, hanem a kórház betegeit is a gyógyfürdő vizével gyógyítják. Boda tanárnő a fürdő előtt sok érdekességet mesélt a török kori fürdőkultúráról és a nemrégiben felújított épület történetéről. Az ízlésesen felújított, kristálytiszta fürdőben mindannyian nagyon jól éreztük magunkat, mindenki megtalálta a neki tetsző medencét, finn és/vagy infraszaunát.


A kétórás program után ismét útnak indultunk. Természetesen egy programból sem maradhat ki az édesség, így következő úticélunk a budai várban lévő Ruszwurm cukrászda volt. Busszal közelítettük meg a helyszínt, ami személy szerint nekem nagyon tetszett, mivel még sosem voltam autóval vagy külön busszal a várban (a helyi járatok persze nem számítanak😊). A Mátyás templom közelében található, biedermeier bútorzattal berendezett cuki már többszáz éve a jelenlegi helyén áll, azóta is folyamatosan működik, és még Erzsébet királyné, Ferenc József felesége is innen hozatta a süteményeit. Most mindenki krémest kapott, ami a cukrászda legjobb és leghíresebb sütije - nem véletlenül, mert nagyon finom volt, és forró csokit vagy különleges ízesítésű kávét is ihattunk.

Utána elmentünk megnézni a gróf Széchenyi Ödön - ahogy a törökök nevezték, „Tűzpasa” – emléktábláját a Fővárosi Tűzoltóság épületén. Mint megtudtuk, Széchenyi Ödön, a legnagyobb magyar, Széchenyi István fia a magyar tűzoltóság megalapítója volt, aki Törökországban élte életének 2. felét, és ott is tűzoltósággal foglalkozott. Róla nevezték el az isztambuli tűzoltómúzeumot.

 

A nap zárásaként bementünk egy igazi török kebabos étterembe (nem szabad elrontani, nem gyros!), ahol megkóstoltunk egy igazi Dönert. De láthattunk itt sokfajta más török csemegét, például a híres baklavát is.

Délután négy óra körül értünk haza. Az egész program nagyon tartalmas és élvezetes volt, megérte elmenni.

Írta: Drozgyik Hanna 9.D/Ny 

 

bottom of page