Kiszely Anna
Málta
Rövidtávú diákmobilitás
2024. február 3-18.
Máltai utazásunkat két osztálytársammal, Lovász Csengével és Rec-Irsai Zsófiával 2024. 02. 02-án, pénteken kezdtük meg. Közel 2 és fél órás repülőút után, 7 óra magasságában megérkeztünk a máltai repülőtérre, ahol egyik menedzserünk, Daniil várt ránk, majd közösen mentünk a szállásra. Az NSTS Campus Residence & Hostel-nél voltunk elszállásolva egy háromágyas, fürdőszobát, konyhát magában foglaló szobában. Reggelit biztosítottak, ám az ebédet és vacsorát magunknak oldottuk meg. Lakhelyünk közel esett a fővároshoz Valettához, a sliema-i partszakaszhoz, boltokhoz, tömegközlekedéshez. A hétvégét városnézéssel, ismerkedéssel töltöttük.
5-én, hétfőn megkezdtük tanulmányainkat a Giovanni Curmi Higher Secondary School-ban, amely 1 órányi igen izgalmas buszútra volt tőlünk Naxxar-ban. Máltán 2 évig járnak a diákok középiskolában, majd még 2 évet egy magasabb szintű “középiskolába”, ahol már zömében csak azokat a tárgyakat tanulják, amelyek szükségesek a későbbi egyetemi, főiskolás éveikhez. Az iskolában előre kiválasztott tantárgyakat tanultunk, melyek a Pszichológia, Marketing, Grafikus kommunikáció, Alkalmazott matematika és természetesen az Angol voltak. Volt egy kötelező tárgyunk is a System of Knowledge, amit minden máltai/máltán tanuló diáknak tanulnia kellett, s 2. év végén vizsgázni kell belőle. Ez a tárgy főként a máltai kultúráról, politikáról szólt.
Az első iskolai napon nagyon szívélyes fogadtatásban részesültünk, mindenki tudott érkezésünkről. A kapuban portások álltak, akik a diákok belépőkártyáját ellenőrzik (a délután folyamán nekünk is lett egy ideiglenes kártyánk), barátságosan köszöntöttek és sok sikert kívántak tanulmányainkhoz.
Belépve a főépületbe az igazgató és az igazgató-helyettes fogadtak semmivel sem csekélyebb kedvességgel. Megkaptuk az órarendünket, az iskola alaprajzát, ugyanis tantárgytípus szerint különböző épületekben tanultunk, mint például a Lecture Blockban ahol Marketinget, a Belverde Blockban ahol Pszichológiát és Alkalmazott matematikát illetve a System of Knowledge óránkat, a New Blockban ahol Angolt és Grafikus kommunikációt tanultunk.
Az óráink, melyek minden nap 8:15-kor kezdődtek, 55 percesek voltak, köztük néha egy-két órás szünetekkel, de zömében nem voltak szünetek órák között, csak arra volt idő hogy egyik teremből/épületből átérjünk a másikba.
Első nap Pszichológiával kezdtünk Saffrett Borg Monique Tanárnővel, ami személy szerint az egyik kedvenc órám volt. Eredetileg helyette kémiát választottunk, de mivel egybeesett valamely tantárgyunkkal, ezért a pszichológiát rakták be helyette. Egyáltalán nem bántam, hiszen nagyon érdekes órák voltak, a Tanárnő rendkívül képzett, motivált, jó magyarázó képességgel rendelkező volt, színessé tette az órákat. Fő téma az agyi működés, az agy felépítése volt. Angollal folytattuk volna, de Josianne Tanárnő lebetegedett, így volt egy lyukasóránk. Napunk utolsó órája Marketing volt, Grech Aaron által, ami a második kedvencem. Nagyon fiatalos, kedves, segítőkész Tanár úr volt. Előre elküldött prezentációról tanultunk, magyarázás közben tudtuk követni, kiegészíteni. A Marketing elveiről tanultunk, az üzleti piacokról, illetve az üzleti vásárlási magatartásokat fejtettük ki jobban.
Második napunk Marketinggel kezdődött, ám most Falzon Josephine Tanárnővel, ahol már egy korábban kezdett témát ismételtek, készülvén a dolgozatra, ezért inkább a Tanárnő kérdezett bennünket, mi pedig részletesen bemutatkoztunk, majd az óra vége felé bekapcsolódtunk pár feladatba. Második óránk az Alkalmazott matematika volt, ami nem lopta be magát a szívembe. Mivel Magyarországon nem tanultunk ilyet, nem tudtuk pontosan mire kell számítani, hogyan kell elképzelni egy ilyen órát. Túlnyomórészt csak számítási feladatok voltak, inkább fizikás vagy még soha nem látott matematikai képletekkel ötvözve. Számomra nagyon bonyolult volt a megértése, nem is szimpatizáltam a Tanár úrral, így negatív élményként maradt meg. (4) Ezután pszichológiánk volt, ahol folytattuk a tegnapi anyagot. Utolsó előtti óránk a “kedvenc” Alkalmazott matematika volt, ahol folytattuk az előző órai bonyolult számításokat. A nap zárásaként Angol óránk volt, ami olyan mint Magyarországon az Irodalom. Shakespeare és Petrarca szonetteket elemeztünk, irodalmi fogalmakat beszéltünk át, például mi az az eposz, ballada stb.
A harmadik napon Grafikus kommunikációval kezdtünk Attard Christopher Tanár úrral. Bár csak külső szemlélőként voltunk jelen, nagyon izgalmas, családi környezetben zajlott óra volt. Főként különböző testek, alakzatok térbeli ábrázolásával, kombinálásával foglalkoztak, nagyon fejlett eszközökkel végrehajtva.
A hét utolsó Pszichológiájával folytattuk, több gyakorlati, csoportos ismétlő feladat volt a tananyaggal kapcsolatban, majd óra végén fájó búcsút vettünk kedvenc Tanárnőnktől.
A két órás szünetben lehetőségük volt az iskola közelében lévő pékségből venni egy már korábban ajánlott máltai különlegességet, a Pastizz-it. Különlegessége az ízében és igen olcsó árában rejlik. Egy croassiant szerű péksüteményt kell elképzelni különböző töltelékekkel. Mi a mozzarellásat és borsósat próbáltuk ki. Az íze számunkra elég érdekes volt, nem nyert meg minket.
A második héten máltai karnevál volt, ami ilyenkor iskolai szünet.
De mi nem unatkoztunk, ugyanis egy másik menedzserünk, Sarah szervezett nekünk angol nyelvórákat az NSTS English Language Institute-ba.
Ezután visszamentünk az iskolába és az udvaron töltöttük a maradék szünetet, zenei aláfestéssel, ugyanis a nagyobb szünetekben mindig volt egy DJ aki szolgáltatta a zenét a népnek. Szünet után egy Marketingen kellett részt vennünk, egy Angol órán, ahol főleg a nyelvtan került előtérbe, végül pedig egy System of Knowledge órával zártunk, középpontban a máltai politika, pártok, kultúra volt. Ezekhez nem tudtunk hozzászólni, de figyelmes hallgatói voltunk.
Negyedik napunkat Marketinggel és System of Knowledge órákkal kezdtük, majd 2 órás szünet után volt egy Angol óránk, mely egy nagyon kedves és közvetlen Tanárnővel zajlott, rendkívül családias környezetben. Összesen négyen voltunk. Az órát bemutatkozással kezdtük, majd kicsit nyelvtanoztunk. Ezután Grafikus kommunikációnk volt, majd ismét egy Angol, ami writing óra volt, leveleket írtunk, illetve tőlünk Fenech Nikola Tanárnő egy naplószerű írományt kért, melyben leírtuk hogy hogyan készültünk a máltai utazásra és hogyan éreztük magunkat ott Máltán.
Utolsó napunkon volt két Marketing óránk, egy System of Knowledge ahol régi festményekről, művekről, stílusokról beszélgettünk. Zárásként pedig egy utolsó Grafikus kommunikáció és Alkalmazott matematika óránk volt. Nap végén az igazgató átadott mindannyiunknak egy-egy oklevelet, majd megköszöntük a szívélyes fogadtatást, hogy ott tanulhattunk és végleg elbúcsúztunk, visszaadtuk a belépőkártyákat.
Nagyon örülök, hogy rész vehettem egy ilyen Erasmus-programon, illetve hogy megvalósulhatott a máltai kiutazásunk. Rengeteget tanultam mind az iskolában mind azon kívül. Megismerkedtem bővebben a máltai kultúrával, az érdekes, sokszor veszélyes közlekedéssel, amivel nap mint nap találkoztam iskolába menet. Sok új baráttal gazdagodtam, akikkel megosztottuk hobbijainkat, érdeklődési köreinket, saját országunk hagyományait, tradicionális ételeit. Fejlődtem önállósodásban, az angol nyelv használatában, a problémamegoldó képességemben. Rengeteg kézzel fogható és kézzel foghatatlan élményt kaptam, amit máig nagyon szívesen idézek fel.
Hálás vagyok hogy megvalósult a mobilitás és nagy-nagy köszönet Mindenkinek aki segített ebben!
Nagyon tartalmas, élményekben gazdag másfél hónapot töltöttünk ebben a gyönyörű országban és ha alkalmam nyílik rá, mindenféleképpen szeretnék ide újra ellátogatni.