top of page

Boda Mária

Szakmai látogatás Sepsiszentgyörgyön

2023. május

Egy Erasmus K1-pályázatnak köszönhetően vehettem részt egy olyan képzési formán, amin még soha: job shadowingon tanulmányoztam Románia (Erdély) oktatási palettájának egy szeletét.

Egy korábbi Erasmus-projektből ismert kolléganővel, a sepsiszentgyörgyi református líceum igazgatónőjével vettem fel a kapcsolatot, aki lelkesen támogatta projektcéljaimat. Május 18-án vonattal elutaztam Sepsiszentgyörgyre, hogy megnézzem, ott hogyan tanítják a magyar irodalmat és az éneket, milyen módszertani ötleteket tudok hazahozni.

Sepsiszentgyörgy az erdélyi magyarság egyik „fellegvára”, a városban alig hallani román szót, az iskolákban minden tantárgy tanulása, az ügyintézés magyarul folyik. A magyar nyelvű iskolák mind egyházi fenntartásúak, igen jó állapotban vannak az épületek. Ottjártamkor újították fel az egyik iskola sportpályáját, amelyet a magyar köztársasági elnök avatott fel a következő héten.

Sepsiszentgyörgyön Antal Annamária igazgatónő fogadott. A legtöbb órát Bede Erika magyar szakos kolléganőnél látogattam, de másokhoz is eljutottam. Ott-tartózkodásom során általános iskolai és középiskolai osztályokban ismerkedtem új oktatási módszerekkel. Egy múzeumpedagógiai foglalkozáson is részt vehettem. A diákok jó hangulatban végezték a feladatokat. Erről bizonyítékokat is láttam pl.: dramatizálni kellett egy-egy történetet csoportmunkában, a végén a bakikat is be kellett mutatniuk. Megerősített abban, hogy a tanórán kívüli foglalkozások egyszerre szórakoztatóak és hatékonyak.

Megismerkedtem a város és két iskola, a Református Líceum és a Székely Mikó Kollégium adottságaival, meglátogattam egy óvodát is, ahol iskola előkészítő foglalkozásokat tartottak (nem készült fotó a gyerekekről, nem kértünk engedélyt a szülőktől). Láthattam, hogyan integrálják a kétnyelvű, de magyarul kicsit gyengébben beszélő, vegyes (magyar-román) házasságból származó gyerekeket.  Láttam, hogyan készítik elő ezeket a gyerekeket, hogy magyartudásuk elégséges legyen a magyar nyelvű iskolai tanulmányokhoz, tanulmányoztam a romániai oktatási rendszert, az erdélyi sajátosságokat, a magyar nyelvű oktatás helyzetét, az ottani magyar tannyelvű iskolák tantervét, mely eltér a magyarországitól: pl. ott heti 4 irodalomóra van, és nincs magyar nyelvtan. Megismertem a református líceum és a Székely Mikó Líceum történetét, oktatási profilját. A Székely Mikó Kollégiumban részt vehettem Szántó Dombora Anna tanárnő 50 tagú énekkarának foglalkozásain, egyéni tehetséggondozó foglalkozáson és a ballagási ünnepélyükön is. Láttam irodalmi témák újszerű feldolgozására példát: Petőfi 200. születésnapja alkalmából A Tisza c. versének képi-zenei feldolgozását. A múzeumpedagógiai foglalkozás is interaktív volt, a feldolgozott irodalmi téma kapcsolódott a múzeum helyi anyagához.

A Székely Mikó Kollégium ballagási ünnepélye csodálatos, emlékezetes élményt nyújtott.

Vendéglátóm, Antal Annamária jóvoltából megnéztem a sepsiszentgyörgyi sportcsarnokot, ahol sok iskolai program is zajlik, eljutottam Kézdivásárhelyre is, ahol az Apor Péter Szakközépiskolát kereshettem fel.

 

Kirándulásaim egyikén jártam a Szent Anna tónál, ellátogattam az Apor lányok fürdőjébe, illetve a Bedő gyógyvízforrás vasban gazdag vizét is megkóstolhattam.

 

Ez alatt a néhány nap alatt sok hasznos információval, tapasztalattal lettem gazdagabb.

 

 

Boda Mária

Váci Madách Imre Gimnázium

 

bottom of page