top of page

Horváth Edit

 

Split, Horvátország

2023. július 10-21.

Kurzusszervező: Europass Teacher Academy

Kurzusok:

1) ICT and Outdoor Teaching and Learning

2) Digital Tools for Mathematics: Focus on GeoGebra and LaTeX 

2023 júliusában  két egy hetes kurzuson vettem részt Splitben, a 2023-as mobilitási pályázatunk keretében. A kurzus helyszíne egy gyönyörű palotában (Bajamonti palota) volt a tengerparti sétányon (Riva).

1. hét: ICT and Outdoor Teaching and Learning

1. nap: július 10. (hétfő)

Az első napi program az ismerkedéssel kezdődött.

3 német, 2 szlovák, 2 cseh, 1 spanyol  kolléga mellett egyedüli magyar voltam a kilenc fős csoportunkban. Trénerünk Marijana Dusa, helybeli tanárnő.

Word Art 2.jpeg

Az ismerkedésre appokat is használtunk. Rövid bemutatkozás után WORDART szófelhőt készítettünk, melyet egy padlet felületre kellett feltöltenünk. Majd a csoport kitalálta, hogy melyik kire jellemző. (Ide az első heti kurzus témája által inspirát szófelhőt töltöttem fel.)

padlet2.png

A PADLET

azon egyszerű funkcióját használtuk, hogy a felületre feltöltött képeket megoszthatjuk a csoporttal. A feltöltött képeket egyesével is megtekinthetjük a diavetítés fünkcióval.

mentimeter.png

MENTIMETER

 Interaktív prezentációs szoftver

Segítségével gyűjtöttük össze a céljainkat, majd hármas csoportokban megvitattuk ezt. Egybehangzó igény, hogy az ICT-t és a külső helyszínen való tanulás/tanítás összekapcsolása, valamint az egyszerűen használható alkalmazások megismerése és gyakorlati felhasználása.

blooket.jpg

Ezután egy BLOOKET segítségével ismerkedtünk Splittel. A program beépített játékai lehetőséget adnak játékos kvíz készítésére. (A kvíz kérdései valamilyen játékba vannak beágyazva. )

image002.png
IMG-20230712-WA0006.jpg

Bemutattuk prezentációinkat, majd az IKT használat különböző szintjeit bemutató SAMR modellről egy rövid elméleti összefoglalót adott trénerünk.

2. nap: július 11. (kedd)

Kedden a SAMR modell gyakorlati alkalmazására került sor. Miriama és Sharon társaságában hoztunk példákat a modell különböző szintjeire.

IMG-20230712-WA0005-2.jpg
image005-1.png
image004.jpg

Ezután egy képes elméleti összefoglaló következett az „Outdoor Teaching"  lehetőségeiről, majd megismertük a Google Lenst, és alkalmaztuk épületek, helyszínek felismerttésére fotókról.

Ezután következhetett a kincskeresés az óvárosban.   (Treasure hunt through Split old town) A Thinglink aktív térképe a LearningApps segítségével készített  feladatsorokra vezetett, melyek megoldásával megkaphattuk a megfejtés kódját és a kincs helyét.

image006.jpg
IMG-20230711-WA0002.jpg

Az 1. napi kvíz és a kincskeresés során megtudhattuk, hogy:

  • A téglalap alakú Diocletianus palotát Kr. u. 300 körül építtette a császár. Három kapuja közül az északi az Arany Kapu nevet viseli.

  • A palota közepén álló St. Domnius templom a világ egyik legrégibb katolikus temploma. (A világ legrégebbi katolikus katedrálisának tartják, amely eredeti szerkezetében maradt használatban, későbbi csaknem teljes felújítás nélkül.) A templomot  St. Domniusról, Salona püspökéről nevezték el, harangtornya 57 méter magas.

  • A Horvát Nemzeti Színházat eredetileg 1893-ban nyitották meg.

  • Az óváros egyik hangulatos térén (Voćni trg - Fruit square) található a horvát irodalom atyjának is nevezett Marko Marulić szobra.

  • Split  híres sétánya a Riva.

  • Splitnek van egy Szent Márk térhez hasonló tere, ez Prokurative.

  • Split híres homokos strandjának neve: Bačvice.

  • Split hegye a Marjan, melynek legmagasabb pontja 178 méteres.

  • A város híres focicsapata a Hajduk Split.

3. nap: július 12. (szerda)

Egy kinti feladat: Különböző alakzatokat kellett fotóznunk és feltöltenünk egy padletre (Photo Safari). Ezután saját alakzatot kellett készítenünk  Paintben.

 

A napi 2. feladatunk saját kincskereső játék készítése volt. A két eperjesi  kolléganő, Miriama és Erika társaságában egy Eperjes-Pozsony-Budapest-Vác kincskeresést találtunk ki, különböző típusú LearningApps feladatokkal.

A feladatot már  csütörtökön fejeztük be.

A mi kincskereső feladatunk itt érhető el: 

https://www.thinglink.com/card/1735949560649351845

A QR-kód a QRCode Monkey-ban készült.

 

qr-code_TreasureHunt.png
qrcode-monkey logó.png

QRCode Monkey:

Ingyenes QR-kód készítő program.

 

IMG-20230714-WA0006.jpg
IMG-20230714-WA0015.jpg

4. nap: július 13. (csütörtök)

A negyedik napon befejeztük a saját Kincskereső feladatunkat, majd megosztottuk egymással egy padleten.

Ezt követően ötleteket kaptunk kincskereséshez. A környezetünkből, a természetből vett példák motiváló hatásúak. 

A példák után nekünk kellett párokban kitalálni a feladatot, majd a Canva programban elkészíteni.

Az egyik német kolléganővel (Miriammmal, aki tanítónő) a következőket alkottuk: 

Arithmetic scavenger hunt.jpg

A nap zárásaként a Breaking News hírszerkesztővel ismerkedtünk meg, majd közösen indultunk egy kirándulásra (Oliva Múzeum, Klissza vára).

breaking-news.jpg

5. nap: július 14. (péntek)

Az 5. napon Marijana megosztott velünk egy gyűjteményt azokról a programokról, melyek használhatók a kinti tanulás során. 

https://wakelet.com/wake/KQCltc-0yZRps_0t34j_1

 

További  ötleteket is kaptunk a kincskereséshez.

https://padlet.com/marijanasundov/outdoor-walking-and-learning-7swsnr5kez7loa51

Választhattunk, hogy megcsináljuk valamelyiket vagy maradunk a tanteremben, és hasonló feladatot gyártunk.

Actionbound.png

Az Actionbound alkalmazással ismerkedtem, néhány kérdést meg is alkottam Splitről.

Ez egy egyszerű kincskereső feladat készítésére alkalmas program mobiltelefonra, tabletre.

Amikor midenki visszatért, akkor a SurveySparrowban készült visszajelzést töltöttük ki a kurzusról.

 

SurveySparrow.jpg

Egy Splitről szóló Plickers kvíz után átvehettük tanúsítványainkat. 

Az alkalmazások felsorolásból is látszik, hogy igen intenzív hét volt számunkra. Jöhetett a hétvégi "pihenés" és a kulturális program.

IMG-20230714-WA0001_csoportkép.jpg

2. hét:

Digital Tools for Mathematics: Focus on GeoGebra and LaTeX

1. nap: július 17. (hétfő)

Ezen a kurzuson hárman vettünk részt Erasmus program keretében, ketten voltunk magyarok és egy francia kolléga. Csatlakozott két helyi kolléga is.

Trénerünk Ivana szintén helybeli tanárnő volt.

Gyors ismerkedés után belevágtunk a feladatokba. Egy fokozatosan nehezedő GeoGebra feladatsoron keresztül trénerünk feltérképezte előzetes ismereteinket, majd belevágtunk a nehezebb részbe.

Egy véletlenszerűen megadott pontot kell elhelyeztetni, és a programmal kiíratni, hogy jó vagy hibás a megoldás, majd új pontot kérni.

Látszólag egyszerű a feladat, de a szöveget és a gombokat aktívvá kellett tenni, azaz programozni a GeoGebrát, haladó beállításokkal és Scripttel lehet megalkotni a feladatot.

2. nap: július 18. (kedd)

Az előző feladatot már a 2. napon fejeztük be. Ezt követően megnéztük és természetesen ki is próbáltuk, hogy hogyan lehet ún. anyagot szerkeszteni.

Ezt alkottam: https://www.geogebra.org/m/uqttmgbx

A következő feladat: a háromszög belső szögei összegének szemléltetése dinamikus ábrával. https://www.geogebra.org/m/xa9ad67z

Egy csúszka segítségével folyamatosan tudjuk változtatni a forgatás szögét, míg végül elérjük a 180°-ot.

A keddi utolsó feladat: A Pitagorasz tétel bizonyításának dinamikus szemléltetése.

A négyzet átdarabolását a következő ábrával szemléltettük:

https://www.geogebra.org/m/jevec6uj

3. nap: július 19. (szerda)

A harmadik nap első feladata: hasáb hálójának szemléltetése.

Ez egy nagyon időigényes feladat volt, egyszerre készítettük a 2D-s és a 3D-s ábrát. Jelölőnégyzeteket is elhelyeztünk mellé az alapok és a palást kiemelésére.

https://www.geogebra.org/m/fknu5qk2

Ezt követően a téglatest térfogatának számolására készítettünk ellenőrző feladatot az 1. napi feladathoz hasonló módon. 

https://www.geogebra.org/m/q8auekfu

A nap zárásaként kipróbáltuk, hogy hogy lehet az anyaghoz további anyagot hozzáfűzni, és a kis anyagokat egy GeoGebra könyvvé összefűzni.

4. nap: július 20. csütörtök

Ezen a napon csak a LaTex programmal foglalkoztunk, melynek használatához a https://www.overleaf.com/ oldalon kell regisztrálni.

A képleteket, a szöveg formázását kódok segítségével tudjuk megadni. A szerkesztés során a másik ablakban nyomon követhetjük, hogy hogyan néz ki az oldal.

image002.jpg

5. nap: július 20. (péntek)

A nap elején tesztet készítettünk LaTex segítségével.

Ennek a szerkesztésnek az előnye, hogy egyetlen parancs (\printanswers) beiktatásával a válaszokat megjeleníti a nézet oldal, ha nincs ez a parancssor, akkor a válaszok nélkül tudjuk nyomtatni a tesztet.

Nagy hátrány viszont, hogy ismernünk kell a parancsokat, parancscsomagokat. Ehhez segítséget nyújt a quicklatex.com és a https://www.overleaf.com/learn oldal.

Íme a teszt egy része:

image004.jpg

A LaTeX-szel való ismerkedés után visszatértünk a GeoGebrához. Három feladatot kaptunk "záródolgozatként", melynek segítségével felidéztük a tanultakat.

Végül szabadon alkothattunk. Én a trigonometrikus függvények transzformációinál kezdtem használni a tanultakat. Trénerünk Ivana nagy érdeklődéssel figyelte, hiszen ritkán találkozik vele, mert általános iskolában tanít.

A nap és a kurzus zárásaként megkaptuk tanúsítványainakat.

csoportkép_2.jpg

A két kurzuson hasznos ismeretekre tettem szert, szabadidőmben igyekeztem a várost és  a környékéből minél többet megismerni. 

Ha a jövőben lehetőségem lesz, ismét szeretném magam képezni és részt venni külföldi továbbképzésen. Egy ilyen továbbképzés nemcsak tudást, hanem sok-sok élményt is ad. 

Horváth Edit

Váci Madách Imre Gimnázium

 

bottom of page