top of page

Boda Mária

 

Oulu, Finnország

2023. július .

Kurzusszervező: Europass Teacher Academy

Kurzusok:

1) Finnish Approach to Pupil’s Wellbeing: How to Bring More Activity, Fun and Joy to Classroom.

2) Introduction to the Finnish Education Model

2023 júliusában az észak-finn Oulu városában vettem részt kétszer egy hetes tanári továbbképzésen. Azért ezt a várost választottam, mert a Finn-Magyar Baráti Társaság váci alelnökeként nagyon kötődöm a finn kultúrához, érdekelt ennek a nagyon hatékony oktatási módszertárral rendelkező országnak újabb oktatási területe. Oulu városát pedig személyes okokból választottam: egy 2022-es veszprémi testvérvárosi konferencián találkoztam olyan oului csoporttal, akik a 2026-os Európa Kulturális Fővárosa projekten dolgoznak. Így esett a választásom a sarkkörhöz közeli városra mint kurzushelyszínre.

Előzetesen elvégeztem minden olyan tevékenységet, amely a sikeres részvételhez szükséges: dokumentumok beszerzése, utazás-ott-tartózkodás megszervezése és más előkészítő lépések.

2023 júliusában a helsinki repülőtéren átszállva kerültem Ouluba. Már a városba vezető úton több rénszavascsordát láttam, illetve tipikus finn építészeti alkotásokat, mindent fából. A szálláshely elfoglalása után felfedeztem a várost: Oulu nem túl nagy város egy folyó és egy tó partján, amely gőzerővel készül a 2026-os Európa kulturális fővárosa szerep betöltésére: Mindenütt felújításokba, építkezésekbe botlottam: bicikliutak épülnek, felújítják a városi könyvtárat, színházat, városházát és több más épületet. Rengeteg a kulturális esemény: többnyire zenei fesztiválok, élőzenei koncertek, performanszok. A város legnagyobb építménye az evangélikus templom, amely sok koncert helyszíne, és amelynek magyar orgonistája sok magyar előadót hív meg vendégszerepelni.

1. hét

​A tanfolyam hétfőn reggel kezdődött. Egy angol, három reunioni, egy lengyel, két német és két francia kollégával kerültem egy csoportba. A foglalkozásokat Arja Kaukko tanárnő vezette, amelyek minden nap 9-kor kezdődtek. Arja oului, általános iskolai tanár, akinek az angol és a svéd nyelv tanításáról is diplomája van. Barátságos személyisége sokat segített a feladatok megoldása során felmerült nehézségek áthidalásában.

A bemutatkozó PPT-k, filmek után (messze a reunioni földi paradicsomot bemutató filmnek volt a legnagyobb sikere) először megismerkedtünk a finn oktatási rendszerrel általánosságban: A finn oktatási rendszer az együttműködésen alapuló tanulásra összpontosít, amely az együttműködést hatékony eszközként használja a tanulók motivációjának és a tanulási folyamatban való részvételének növelésére. Oktatófilmeket néztünk meg, párokban és/vagy csoportmunkában szituációs gyakorlatokat játszottunk, ahol megoldásokat kerestünk oktatási problémákra. Gyakoroltuk az argumentációt is, amelyhez minimum B2 szintű nyelvtudásra volt szükség.

Megbeszéltük tanulságképpen, melyek a kollaboratív vagy kooperatív tanulás céljai, hogy ösztönözze a tanár a tanulók reflexióit és kritikus gondolkodását, és hogy a diákok bátran megosszák egymással ötleteiket. A tanfolyam során jobban megértettük Finnország progresszív tanítási stílusát és gyakorlati módszereit. Megvizsgáltuk a különböző diákközpontú megközelítéseket, és megismertünk több kooperatív tanulási módszert tantermi és tantermen kívüli körülmények között. Finnország jól ismert a magas szintű IKT-használatáról is, amely hatékonyan része a tanítási folyamatnak, valamint a diákközpontú tanulás eszköze. Tanulmányoztunk, használtunk több olyan applikációt, amelyek jól beváltak a finn oktatási rendszerben, a diákok is megszerették (egy finn diáklány erről beszámolt egy rövid interjú keretében), az eredményességhez nagyban hozzájárultak. Így megismertük a Wilma-rendszert, Arja tanárnő a saját padletén bemutatta azokat a gyakorlati példákat, amelyek méltán tették híressé a finn oktatási modellt. A kurzus végére megtanultuk, milyen típusú digitális eszközöket, applikációkat é mire használnak Finnországban, és hogyan használják őket diákközpontú megközelítésben. Ezeket az applikációkat mi is használtuk tanteremben (pl. személyiségteszt kitöltésére és tantermen kívüli feladatokhoz. Pénteken megkaptuk a tanúsítványokat, és csapattársaim hazaindultak. Én maradtam, mert ez a hely nagyon fogva tartotta a lelkemet. a legérdekesebb szabadiső program egy orgonakoncert volt az oului evangélikus templomban, amelynek magyar az orgonistája, Marosvári Péter. Ő hívta meg a veresegyházi lakos Ella István orgonaművészt, aki a családunk szomszédja Veresen. a koncert után jót beszélgettünk, Kicsi a világ!

Összefoglalva:

Július 17.: Bemutatkozások (intézményi és személyes), csoportdinamika alakítása, a finn iskolarendszer megismerése

Július 18.: A PERMA-modellről. A finn iskolák pozitív pedagógiája, pszichológiája (videofilmek, ennek nyomán csoportmunkában végzett gyakorlatok a látottak alapján). A finn oktatás legjobb gyakorlatai (egy középiskolás finn diáklány személyes beszámolója is erről) 

Július 19.: A finn iskolák MOVE-programja elméletben és gyakorlatban. Jó gyakorlatok megtekintése a stresszhelyzetek oldására a tanult módszerekkel. Pedagógiai hibák és korrigálásuk a mindennapokban a pozitív pedagógia jegyében.

Július 20. Mindfullness az osztályban (feladatok tervezése, bemutatása csoportmunkában). Tantermen kívüli aktivitások

Július 21.: A tanfolyam reflexiói, a tanfolyamon tanultak összefoglalása.

A tanfolyam végeztével megkaptuk a tanúsítványokat, és elbúcsúztunk egymástól. Szombaton még összefutottunk a természettudományi és innovációs múzeumban, ahol rengeteg érdekességet láthattunk: játékokat, természetvédelmet és fenntarthatóságot játékosan tanító aktivitásokat, sőt egy filmet is megtekinthettünk a Finn félsziget alakulásáról, állatvilágáról angolul. Nagyon sok gyereket láttam, akik lelkesen vettek részt a különböző aktivitásokban.

Vasárnap Rovaniemibe és az északi sarkkörre látogattam, a híres Mikulásfaluban töltöttem a vasárnapot. Láttam a mikuláspostát, kutyaszánt, rénszarvas-óvodát, múzeumot, mini állatkertet, számi éttermet és más helyi érdekességeket, kóstoltam számi ételeket. (A lappokat kell saaminak, azaz száminak hívni, a lapp elnevezés nem túl kedves nekik). Lehetőségem volt találkozni az igazi Mikulással és a krampuszaival is. Ellátogattam Rovaniemibe is, amely az egyik legészakibb városa Finnországnak, épp az északi sarkkörön fekszik. Hazafelé a vonatúton nagyon barátságos finn útitársakkal a finn-magyar nyelvrokonságról beszélgettünk. A vonatút érintette Kemi városát, ahonnan kedvenc finn nagykövetem, Jari Vilén is származik, akivel többször volt alkalmam beszélgetni Budapesten.

2. hét:

A 2. héten a mindfullness volt a kurzus fő témája. Ezt az előző kurzus is érintőlegesen említette, most erre fókuszáltunk. Az előző heti kollégák hazamentek, így új csoport alakult az iskolai stresszcsökkentő technikákra koncentrálva: Itt egy reunioni házaspár, egy belga házaspár, nyolc német kolléganő gyűlt össze ugyanazon a helyszínen, mint egy héttel korábban. Nagyon barátságos, kommunikatív csoport jött össze. Trénerünk ugyanaz az Arja Kaukko volt, aki az előző csoportban is. Igen összetartó, barátságos csoport alakult. Olyannyira, hogy a reunioni házaspár itt ünnepelte a 25. házassági évfordulóját velünk, így egy kis ajándékkal is meglepte őket a csoport.

​A hét különböző napjain először elméleti kérdésekkel foglalkoztunk, majd a gyakorlati foglalkozásokra is sor került, sőt a finn nyelvvel is megismerkedtünk. Szó esett a 2016-ban módosított finn „nemzeti alaptantervről”, amely nem tananyagokra, hanem kompetenciafejlesztésre fókuszál, mindezt úgy megvalósítva, hogy a diákok szeretnek iskolába járni és tanulni. Megvan a belső motivációjuk ehhez. A gyerekeknek sok gyakorlati feladatuk van, de ezek ritkán házi feladatok, ezekkel az iskolában végezni tudnak. Szó esett az integrációról, a felnőttoktatásról is, mivel a csoportban ezekkel a témákkal foglalkozó kollégák is voltak. A stressz csökkentésére sokféle gyakorlatot tanultunk az osztályteremben is, a természetben is. Nekünk magunknak is készteni kellett csoportmunkában egy heti tervet a mindfullness jegyében. azaz minimális stresszt okozva a diákoknak. Szó esett a problémakezelésről, az empátiáról, ezek gyakorlatban átültetve is megjelentek a foglalkozásokon. Végig a pozitív nevelésen volt a hangsúly, azon az életérzésen, amit a finnek SISU-nak hívnak.

Használtunk kártyákat, társasjátékokat, órán elkészítendő közös munkákat. A legnagyobb nevetés az együttműködést medelláló gyakorlati feladaton volt: Együtt tornyot kellett építeni csoportmunkában hurkapálcák, papír, ragasztó segítségével. A cél, hogy minél stabilabb legyen az alkotás. Ehhez együttműködésre, kreatvitásra is szükség volt. A legjobban a See the good activity nevű kártyajáték tetszett, amelynek van applikációs változata is. Ez személyiségtípusokat vizsgál, illetve ír le. Mi is analizálhattuk magunkat egy applikáció segítégével. Megnéztünk továbbá egy filmrészletet A jövő kezdete c. filmből, amelyet fel is dolgoztunk pedagógiai szempontból.

Nagyon tetszett az a feladat, amit a Goosechase nevű applikációval szervezett meg Arja: Csoportmunkában kaptunk 10 feladatot, és ezek megoldását fel kellett tölteni a tanári oldalra. Ehhez el kellett hagynunk az épületet, és a város különböző pontjaira kellett mennünk. Így Arja látta, hol tartanak az egyes csapatok. A városban sokféle dolgot kellett csinálnunk: Léggitározni, egy finnt is bevonva ebbe, finn nyelvtörőket elmondani, finnül számolni, többféle dolgot megkeresni, megkérdezni a finn járókelőket, miért tartják a világ legboldogabb népének a finnt. Meglepő volt, mennyire készségesen és jó angolsággal felelt mindenki, kortól-foglalkozástól függetlenül.

A tanárnő többféle szakma anyagot osztott meg velünk a whatsapp csoportunkban. A leghasznosabbnak az bizonyult, amikor az utolsó napon Arja 16 éves lánya ellátogatott a csoporthoz, és beszélt arról, diákként hogyan látja az oktatási rendszerüket. Megmutatta az órarendjét, elmagyarázta az órák működését, számonkérések rendjét, a tankönyvekről, órarendről, tesztekről beszélt, illetve arról, hogy Finnországban hogyan fejezik ki minden módon, hogy mennyire fontos az oktatás. Sok-sok kérdést lehetett neki feltenni, amit ő ragyogó angolsággal, tökéletes logikával megválaszolt, a sokféle akcentus sem zavarta.

A tanfolyam végén egy Ouluról szóló játékos vetélkedőt is szervezett nekünk Arja, amit én nyertem. Persze helyzeti előnyöm volt, hiszen én 2 hetet töltöttem el ebben a csodavárosban, Ouluban, ahova a szívem ma is visszahúz.

Hasznos és hasznosítható új ismereteimet biztosan beépítem majd a mindennapi munkámba.

Boda Mária

Váci Madách Imre Gimnázium

 

bottom of page