top of page

Kozma Edit

 

Dublin

2022. július 18-29.

Life, Language and Culture: A New ELT Methodology Course for Teachers

Kurzusszervező: Atlas Language School 

Két hetet tölthettem az ír fővárosban, hogy megismerkedhessem az élettel Írországban, a kultúrával, a történelemmel, a művészettel és a dolgos hétköznapokkal.

 

A Nyelv, módszertan és kultúra c. tanfolyamon nemcsak angoltanárok vettek részt. Volt közöttünk politikatudományt tanító kolléga, volt, aki csak az angolját szerette volna felhozni. Volt kisiskolai tanító és egyetemi tanár is Németországból, Lengyelországból, Olaszországból, Spanyolországból és Ausztriából.

 

Tanárunk, Patrick, jól ötvözte az ismeretek átadását a módszertani ötletekkel: gyakran reflektáltunk mindkettőre. A tananyagot úgy építették fel, hogy a kéthetes kurzus két egyhetes kurzusnak is megfelelt, s mivel a két heti tananyag váltogatta egymást, így bármelyik héten be lehetett kapcsolódni- ugyanazt az élményt kaptuk. Ezzel persze együtt járt, hogy több csoporttárssal ismerkedhettünk meg.

Sok téma merült fel, először az országgal és Dublinnal ismerkedtünk. Miután átismételtük a képleírás alapjait és mellékneveket gyűjtöttünk a saját nyelvi szintünkön, mindenki kapott egy olyan turistalátványosságot, ahová átlagos utazó nem menne el, mert nem a városközpontban található, hanem a nyelviskola környékén. Bár nem szerepelnek ezek a helyek az útikönyvekben, mégis jó példái annak, hogy a történelem minden épületben, hídban és csatornafedélben megtalálható, csak észre kell venni. Nagyon élveztem a „sétálva tanulást”, mert mindenki megmutathatta egyéniségét is a prezentációk során, és mi lehetne jobb illusztráció a valóságnál?

Az ír identitást karikatúrákon és sztereotípiákon keresztül közelítettük meg. Majd fontos történelmi eseményekről olvastunk, feldolgozva a cikkeket nyelvi szempontból is. Ilyen kiemelkedő esemény a nagy éhínség, az 1916-os felkelés, a Brexit és a Magdolna-mosodák titka volt. Megnéztünk rövid videókat is, majd a látottak és hallottak alapján összefoglalásképpen Idővonal c. játékot játszottunk.

Megvitattuk a könnyített olvasmányok hasznosságát és felhasználhatóságát, érdekes módon épp egy angol regény kapcsán. De kortárs ír irodalommal is találkoztunk. Rövid kutatómunka után egymásnak számoltunk be a legismertebb és elismertebb kortárs írókról. Oscar Wilde és Yeats most háttérbe szorult, de őket már minden angoltanár olvasta.

Nemcsak a tanteremben ismerkedtünk az irodalommal. Amikor tanítás után az egyik délután az utcai zenészeket és a kocsmakultúrát mentünk felfedezni tanárunk kíséretében, megálltunk több könyvesboltnál és antikváriumnál, ahol be is szerezhettük az újonnan megismert köteteket. Patrick keresgélt nekünk a hatalmas könyvhalom között.

Jó választásnak bizonyult a kurzus módszertani szempontból is, bár innovációról nem számolhatok be. Mikrotanítást láthattunk videóról: a DOGME módszert ismertük egy bemutató óra részletén keresztül, ahol a fókuszban a szóbeli kommunikáció áll mindenekelőtt, tankönyv használata nélkül. (lsd. Scott Thornbury  munkássága.

Legnagyobb részletességgel a Lexical Approach c. módszert ismertük meg újra (lsd. Michael Lewis cikkei, 1990-es évek eleje). A szövegeket nem különálló szavakra, hanem inkább kifejezésekre, kollokációkra, több szóból álló részekre bontjuk, és alkotunk velük újra mondatokat.

Bár az angolul tanulók füle többféle akcentushoz hozzászokik a rendszeres angol nyelvű tartalmak (filmek, sorozatok, Tik-Tok videók, Ted-beszédek stb) hallatán, hasznos volt tudatosítani az ír kiejtést, és megtanulni néhány a Smaragd-szigeten használatos ír gael (ejtsd: gél) szót is. Ezeken a nyelvi órákon tanárunk nagyszerűen ötvözte a módszertant és az új ismeretet.

Két hét alatt természetesen rengeteg alkalom adódott a felfedezésre. A napi 4 délelőtti tanóra után szívesen fedeztük fel a várost és a környéket. Dublin igazi európai főváros. Igazi forgatag, mindenhol rengeteg a turista, sok múzeumba előre kell regisztrálni időpontért pl. a Kells könyvénél vagy a Guinness múzeumban. A Nemzeti Galéria itt ingyenesen látogatható, de ne hagyjuk ki a Chester Beatty múzeumot sem, amely egy szenvedélyes műgyűjtőről kapta a nevét. Most az általa adományozott kiállítási tárgyaknak ad helyet, különleges kelet-ázsiai és iszlám érdekességekkel. A Hugh Lane Galériát az impresszonisták szerelmeseinek ajánlom.

Kozma Edit

Váci Madách Imre Gimnázium

 

Írország kapcsán nem lehet kihagyni a zenét sem. Sok kocsmában egész nap élő zene hallgatható, akár népzene, akár pop vagy rock formájában. Délután 3 órakor ugyanolyan átéléssel zenélnek, mint este főműsor időben. Az utcazenészek és más utcai előadók állandó szórakozást biztosítanak a Grafton Streeten.

Nagyon élveztem a két hetet, sokat tanultam Írországról és Európáról. Az Atlas nyelviskola megbízható minőséget képvisel, tanárunk jól felkészült, nyitott, kedves, elfogadó volt, aki személyes élettapasztalatát is megosztotta velünk a társadalmi változások megbeszélése során.

bottom of page