top of page

Kozma Edit

 

Helsinki, Finnország

2023. augusztus

Egy hetet töltöttem 2023 augusztusában Helsinkiben az Ép testben, ép lélek c. nyári továbbképzésen. Egy kicsit változott a kurzus tematikája és szervezése, a jelentkezők számához és igényeihez igazodva. A finn oktatási rendszer c. kurzussal sok előadáson voltunk együtt, de a workshopok és az iskolalátogatás már az eredeti, két külön kurzus résztvevői számára szerveződött.

Az első napon csapatépítés és bemutatkozás zajlott, nagyon oldott, nyitott hangulatban. A csapatépítés része volt a finn főváros megismerése véletlenszerűen beosztott, nemzetközi csapatokban, előre megadott „felfedező”, élménypedagógiai módszerekkel. Tevékenykedtetve tanulni- ez a legjobb módszer!

 

image001.jpg

Helsinki katedrális 

A második napon megismertük a finn oktatási rendszer alapjait, ami után persze rengeteg kérdést tettünk fel a finn tanároknak. Nagyon tetszett, hogy a tankötelezettség korhatára 18 év, hogy kis létszámú, maximum 20 fős osztályok vannak, és a tanárok bármilyen anyagot felhasználhatnak a tanítás során. Mindenki egyenlő esélyekkel indul, és többféle kivezetés van az oktatási rendszerből, ahol a tanuló meggondolhatja magát, visszakapcsolódhat és zökkenőmentesen továbbtanulhat.  Minden iskolai tankönyv, étkezés és tanulmányi kirándulás ingyenes.

Az általános iskola elvégzése után még járhatnak egy úgynevezett „előkészítő évet”, hogy magabiztosabban, felkészültebben vághassanak neki a középiskolának. Ez különösen akkor hasznos, ha a finn nyelvtudása a gyermeknek nem elég biztos. Finnországban a lakosság 6%-a svéd, 8%-a más anyanyelvű, ezért is van minden kiírva finnül és svédül is az egész országban. Az oktatási rendszer természetesen ezt is figyelembe veszi.

A finn iskolákban nincs buktatás, amiről folyik a társadalmi vita, de a tanulók megkapnak minden segítséget, hogy felzárkózzanak. Hisznek abban, hogy nem szükséges annyi dolgozatot írni, és alsóban elég a maximum 20 perces házi feladat is.

A sajátos nevelési igényű tanulók minél magasabb szintű oktatásának érdekében a tanároknak ingyenes továbbképzések állnak a rendelkezésére, önkéntes jelentkezés alapján.

Alakosság 6%-a svéd, 8%-a más anyanyelvű, ezért is van minden kiírva finnül és svédül is az egész országban. Az oktatási rendszer természetesen ezt is figyelembe veszi.

A finn középiskolákban 18 darab 75 perces tanórán vesznek részt a tanulók hetente, és az órarendjük 6 hetente változik. Egy hathetes epochon belül 6 különböző tantárgyat tanulnak a gyerekek. Érettségizni 5 tantárgyból kell, ezek közül egy a finn. A vizsga standardizált, hatórás digitális érettségi vizsga.

Ebben a nevelési-oktatási közegben a tanárok autonómiája igen magas.  A tanárképzés igen népszerű, de nem könnyű megszerezni a képesítést. Nincsenek országos tanulmányi vizsgák vagy tesztek. A tankötelezettség eléréséig nincsenek a legjobb iskolákat megjelenítő és népszerűsítő iskolai rangsorok. Mivel nagyon megbíznak a pedagógusokban és társadalmilag is elismerik őket, nem működik Finnországban minőség-ellenőrzés ill. minőségirányítás.

Tisztában vannak a rendszer kihívásaival is, ezért tudományos módszerekkel kutatják azokat. Bár még mindig az elsők között szerepelnek a nemzetközi méréseken, de az eredmények enyhén romlanak. Ennek okai között szerepel az a tény, hogy általánosan csökken a születési ráta, a lányok jobban szerepelnek a méréseken az OECD országok körében, és a bevándorló szülők gyermekeinek időre van szükségük a nyelvi és társadalmi beilleszkedéshez.

Délután egy Education Fair c. foglalkozás keretein belül mutattuk be egymásnak a saját iskoláinkat, azzal a nem titkolt céllal, hogy partnereket találhassunk jövőbeni Erasmus projektekhez. Mindenki készített egy poszteralapú vagy digitális prezentációt, és természetesen hozott nemzeti ételkülönlegességeket is.

A Váci Madách Imre Gimnázium standja: magyar hímzéseken kolbász, paprika, túrórudi, macsaknyelv.

image002_edited.jpg

A harmadik napon a stresszel való megküzdés volt a témánk: mi a különbség az eustress (pozitív stressz), a distress (negatív stressz) és a krónikus stressz között. megkülönböztettünk különféle stresszorokat (stresszokozó tényezőket), amelyek hatással vannak ránk. Megbeszéltük, hogyan ismerhetjük fel ezeket, és hogyan birkózhatunk meg velük belső és külső forrásokat is felhasználva. Ide kapcsolódott a mindfulness (tudatos jelenlét) fogalma is. Ennek része a mentális jóllét, hogyan tisztítjuk meg az elménket, hogyan legyünk tudatosan jelen, hogyan könnyítsünk a stresszes és szorongó érzéseinken, és megtanítja az embereket, hogyan figyeljenek a gondolataikra és érzelmeikre, anélkül, hogy közben elítélően értékeljék azokat. Tehát első lépés a tudatosítás, aztán jöhet a megküzdési technika kiválasztása.

A negyedik napon iskolalátogatáson vettünk részt Vantaa városában. (https://prezi.com/p/yh1e1fqotyu-/lansimaki-secondary-school/?fallback=1). Itt szintén közös előadáson és külön-külön workshopon vettünk részt. Az iskola épületét bejárva újabb részleteket tudtunk meg a finn iskolai életről. Külön kiemelném a barátságos, világos tantermeket és folyósókat, ahol rengeteg a közösségi tér. A gyerekek le tudnak ülni kényelmes székeken, asztálnál, hogy beszélgessenek, hogy közösen tanulhassanak, hogy projektfeladatokon dolgozhassanak. A tárgyi környezet nagymértékben befolyásolja a iskolai hangulatot, a közös életet, a tanulásszervezést! Nagyon tetszett a minden igényt kielégítő színházterem, ahol az iskolai ünnepélyek, rendezvények méltó környezetben valósulhatnak meg- ezzel is közelebb hozva a közösség tagjait egymáshoz. Ebédet az iskolai menzán kaptunk, szintén igényes környezetben, egészséges étellel kínálva minket. A tornatermet egy jóga óra során térképeztük fel. A mindfulness csoportnak minden napra jutott egy yin jóga óra, trénerünk Merja volt, aki a továbbképzési fogadóintézmény, az EduBorealis ügyvezetője, civilben francia-svéd tanárnő.

A yin jóga a jóga egyik fajtája, amely a tradicionális kínai orvoslás szemléletét is magába foglalja, Hosszabban kell kitartani az aszanákat, és figyelünk a kötőszövetekre is. (Itt nézhettek meg és csinálhattok végig  egy 60 perces jóga órát angol nyelvű instrukciókkal:

https://video.search.yahoo.com/search/video?fr=mcafee_uninternational&p=yin+j%C3%B3ga&type=E210HU885G0#id=0&vid=4f3d044b59ab9179b285c6fbecf0bff6&action=click).

Délután a Nuuksio Nemzeti Parkban kirándultunk (https://www.nationalparks.fi/nuuksionp). Szép és pihentető volt a Kattila tó partján finn nemzeti ételeket kóstolgatni a hagyományos finn szaunázás és tóbaugrás után.

Kattila, Nuuksio Nemzeti Park

Az ötödik napon az egész csapat drámapedagógiai módszereket tanul a műhelymunka során, mindenki nagy derültségére. Itt már csökkentek a nyelvi akadályok, a rövid, játékos feladatokat már komplett jelenetek színpadra állítása követte. Ezekkel és hasonló feladatokkal a tánc és dráma tantárgy foglalkozik a magyar oktatási rendszerben.

A hatodik napon a téma a motiváció (belső és külső) és a growth mindset (https://www.nwye.hu/hu/blog/growthmindset/) fogalma volt, melynek lényege a fejlődésfókuszú szemléletmód. megvitattuk e két fogalom mögötti érzelmek és érzetek fontosságát.

A kurzus lezárásaképpen újra csoportokba rendeződve a nemzetközi csapatok megterveztük álmaink iskoláját. Hol legyen, milyen környezetben, mi legyen az iskola neve, mottója, célkitűzése, milyen legyen a szellemisége. Ez volt a leghasznosabb összefoglalása, szintézise a kurzuson tanultaknak, mely magába olvasztotta a már meglévő tapasztalatunkat és jógyakorlatainkat.

Nagyon hasznos és értékes egy hét volt számomra.

Kozma Edit, angoltanár

Váci Madách Imre Gimnázium

bottom of page