top of page

Boda Mária

Scarborough

2019. július 22 - augusztus 02.

Az 2019-ben megnyert Erasmus+K1 tanári kurzus pályázatnak köszönhetően 2019 nyarán az angliai Yorkshire megyei Scarborough városkában tölthettem két hetet, hogy fejlesszem (szak)nyelvi tudásomat, aktivizáljam passzív szókincsem, illetve új tanítási módszereket is tanuljak, amelyeket mindennapi munkámba is használhatok, nemcsak az idegen ajkú diákjaim tanítása során.   
Erre többek között azért volt/van szükség, mert iskolánkban évek óta minden évben külföldi vagy magyar anyanyelvű, de korábban külföldi iskolában tanult diákok is tanulnak, akiknek nyelvi fejlesztése - magyar (mint idegen) nyelv és angol nyelv - az én feladatom. E munkámért 2018.december 14-én országos díjat is kaptam. Bár hosszabb ideje a testvérvárosi kapcsolatok fejlesztésére és pályázatok írására, konferenciákon való részvételre is használom az angol nyelvet, hazai képzéseken fejlesztem tudásomat, mégis úgy tapasztalom, az anyanyelvi környezetet és az anyanyelvi szaktanárokat, a kurzusok hatékonyságát, a külföldi kollégákkal tartott kapcsolatot semmi sem tudja helyettesíteni. 
Mivel korábban már részt vettem külföldi helyszínű angol nyelvi képzéseken, úgy gondoltam, most a módszertanra összpontosítok a továbbképzés kiválasztásánál.

Bár a helyszín választása véletlenszerű volt, nagyon örültem, amikor megtaláltam az Anglolang nevű nyelviskola tanároknak szóló kurzusát, ahol az élő angol nyelv tanulása mellett szakmai nyelvi és metodikai órákon is részt vettem.

Az iskolával mielőbb felvettem a kapcsolatot. A kurzusról szóló anyagokat az Anglolang vezetője, Linda Polkowski, a szállással kapcsolatos információkat Jacqueline Dunkerton küldte el számomra. Minden esetben a korrektség volt jellemző.

A kurzus megkezdése előtt online nyelvi felmérőt írtunk még itthon, amely segítette a nyelviskola tanárainak a csoportok beosztását.  Így a velem egy napon kezdő kb. 70 új hallgató a valóban neki legmegfelelőbb csoportba került. Az Anglolang nyelviskolában tanárok és diákok egyaránt tanulnak, természetesen külön csoportokban, más céllal és módszerekkel. A nyelvi felmérőn kívül a nyelviskola folyamatosan biztosított nekem nyelvi anyagokat, cikkeket és videókat a kurzusra előkészülendő a nyelviskoláról, a városról, Yorkshire megyéről, utólag, azaz jelenleg is.

Az utazást magam szerveztem: Budapesttől Manchesterig repülőgéppel, onnan 2 órányi vonatúttal értem el a tengerparti városkát. A scarboroughi vasútállomáson a vendéglátó családom várt, akikkel a 2 hét során igen meleg baráti kapcsolatom alakult ki. Jól számítottam, a közös étkezések szinte 2. nyelvtanfolyamnak bizonyultak. Sokféle témáról beszéltünk, sőt a vendéglátó család 19 éves lánya az ottani szállóvendégeknek egy házikoncertet is adott.

sca3.jpg

A 9-10.30 között az első héten Katie Martin tartotta a nyelvi képzést és az oktatáshoz szükséges témák feldolgozását, a második héten az amerikai Donna Sclater tanárnő texasi akcentusát megszokva foglalkoztunk pedagógiai témák feldolgozásával, igen változatos módszerekkel.

A tízórai szünet után a 2 hét során mindig a csoportfelelős tanárunk, Alexis Budda tartotta az IKT-eszközökre épülő, változatos pedagógiai módszereken alapuló órákat. Sokféle kvízt oldottunk meg nála. Nagyon hasznos, ugyanakkor szórakoztató órái voltak. Ő közölte az esti programokhoz szükséges információkat, a kirándulásokhoz kapcsolódó tudnivalókat is, illetve ő adta át a certificate-eket is. Büszke vagyok arra, hogy a 2. héten Alexis születésnapján a csoport szavazata alapján („chatterbox”-így hívtak) én adhattam át Alexisnek a csoport által készített köszöntő lapot és mondhattam az üdvözlő szöveget.

A délutáni órák mindig kiscsoportos foglalkozások voltak mindenkinek. Ezeket a methodology órákat nekünk Allison tartotta. Fonetika, nyelvtan, szövegértés, élő szöveg hallgatása, szókincsfejlesztés és kulturális ismeretek voltak leginkább az órák témái. Itt dolgoztuk fel a színházi előadáson látottakat, illetve a moziban látott filmet is. A két hét során 60 órányi tananyagot sajátítottunk el, interaktív formában, nagyrészt csoportmunkában. pl.  A hallás és beszédértés fejlesztését a város és Yorkshire megye nevezetességeinek megnézése és a vonatkozó kulturális és történelmi vonatkozások megismerése mellett végeztük. Nem gondoltam volna, hogy az utcán járva képes lennék bármit is megérteni, sőt megtanulni, de ez az „elképzelésem” megdőlt.
 

Minden tanárunk a saját stílusában, a saját munkamódszerével, a saját tempójában haladt. A folyamatos megbeszélések révén tanáraink pontosan tudták a többi órán történteket, kiválóan összedolgozva egészítették ki egymás anyagait. Minden terem számítógéppel összekötött okostáblával, illetve fehér információs táblákkal volt felszerelve. A beszéd- és íráskészséget interaktív tábla használatának tanulásával összekötött órák során fejlesztettük.

 

Az 1. napon információs dossziét kaptunk, amelybe az órák során keletkezett fénymásolatokat, anyagokat is tettük. Az információs csomag tartalmazta az iskola wifi jelszavát, illetve a házirendet, az órarendet, a kérdőívet, amelyet minőségbiztosítás céljából a végén kitöltöttünk. Úgy tapasztaltam, mindenki nagyon elégedett volt az iskola által nyújtott képzéssel, szolgáltatásokkal.

Bár a Language and methodology nevű kurzusra jelentkeztem, a nagy létszámú jelentkező miatt csak azokat tudta befogadni az iskola erre a kurzusra, akik még júniusban befizették a kurzus díját, illetve akik igazoltan angol nyelvtanárok, és legalább erős C1 szintű nyelvi ismeretekkel rendelkeztek. Az Anglolang nyelviskola vezetősége megígérte és meg is tartotta, hogy az erről a kurzusról kimaradtak ugyanazt a képzést kapják, más címen (ezt az ő szerződésük miatt kellett így intézniük). Így kerültem egy olyan csoportba (B2-C1 nyelvi tudásúak), amelynek nagy része angoltanár volt, de néhány más szakos tanár is bekerült ide. A kurzus neve azonban nem lehetett Language and methodology, bár az órarendünk és a tananyagunk szinte ugyanaz volt.

 

Nemzetközi csoportunk átlagosan 16 fős, nagyon összetartó csapat volt. Átlagosan, hiszen volt, aki csak 1 hetes kurzusra érkezett (pl. egy finn tanárházaspár, illetve helyükre két olasz tanár jött), a legtöbbünk 2 hetes kurzusra érkezett Csehországból, Bulgáriából, Olaszországból, Spanyolországból, Franciaországból, Szlovákiából, Lengyelországból és Magyarországról. A délelőtti órákat 2 egységre bontva, más-más tanárral töltöttük.

Az 1. napon közös buszos városnézésen felfedeztük a tengerparti Scarborough két öblét, nevezetességeit, mint pl.  Anne Bronte sírját, a várat, katedrálisait, festői látnivalóit, kertjeit, parkjait, a kis városi siklón is utaztunk, illetve a tengerparti óriáskerékről is megcsodáltuk a város panorámáját. A 2 hét során eljutottam Yorkba, Whitbybe, a Robin Hood öbölbe, részt vettünk tengeri fesztiválon, pubtúrán, jazzkoncerten, magánszervezésben Kylie Minogue koncerten, színházi előadáson, moziban.  Életem első angol nyelvű színházi előadását az egyik helyi színházban láttam. A Stephen Joseph Színház egyike azon kevés színházaknak Londonon kívül, ahol egy kortárs író, Sir Alan Ayckbourn összes színdarabját mutatják be. Mi a Season’s Greetings c. darabot láttuk. Az iskola mozijában a Death at the funeral (2007) c. filmet láttam, az angol nyelvű filmből mindent értettem.

sca1.jpg

Úgy érzem, nagyon hasznos két hetet töltöttem Scarboroughban. Szakmailag, kulturális, valamint országismereti szempontból is sokat kaptam ettől a tanfolyamtól.

Összességében: a nyáron olyan élményben volt részem, melyre mindig emlékezni fogok; olyan profi iskola által tartott tanártovábbképzésen vettem részt, amelynél jobbat elképzelni sem tudtam volna, az esti programok is felejthetetlenek voltak, nagyon összetartó csapat alakult ott is.

Napi beszámolóimat a Facebookon több százan követték, lájkolták, magyar és külföldi ismerőseim is.

Mindenkinek csak ajánlani tudom Scarborough-t és az Anglolang-ot!

bottom of page