top of page

Török diákok Magyarországon

Behcet3.jpg

Magyarországi mobilitás

2019. április 14-20.

Az első mobilitásra 2019. április 14-20. között került sor. A mobilitás elemei szorosan kapcsolódtak a pályázatban megfogalmazottakhoz.

A török csoport április 14-én érkezett Budapestre. Már aznap délután megtekintettünk olyan történelmi emlékeket, amelyekről a pályázatban is említést teszünk: Andrássy úti Yunus Emre Kulturális Intézet, Török Nagykövetség épülete, a Hősök tere magyar törökverő hősei, Vajdahunyad vára. Erről a török félnek kvízt készítettünk később, amely a diákok IKT-kompetenciáját, interkulturális ismereteit fejlesztette.

Április 15-én a török csoport a magyar iskolában részt vett az igazgató által szervezett ünnepélyen, ajándékok átadására is sor került. Boda Mária az ESTV-nek adott interjú a projektről, annak céljairól. Eközben a korábban eTwinningen levelező csoportok találkozójára került sor. Nemes Éva angolóráján a török diákok angol nyelven tartottak PPT-előadást saját iskolájukról, Üszküdar városrész magyar emlékeiről (pl. az üszküdari temetőben nyugvó magyar szabadságharcosok sírjairól), Isztambulról. Ez mindkét résztvevő nyelvi kompetenciáit fejlesztette, illetve érdekesen kapcsolta össze a magyar és a török történelmet, lerombolva bizonyos történelmi előítéleteket (Törökország sok magyar hőst fogadott be a történelem folyamán).

A magyar diákok szintén angolul PPT-előadások során mutatták be Vácot, városunk gazdag múltját, kulturális életét, különös tekintettel a török időkben történtekre és az azt követő újjáépítésre. A tanórákat követően török és magyar diákok együtt mentek be kisvonattal a belvárosba. Az ebédet követően városnézésre került sor. Különösen a sok barokk templom, a testvérvárosi kút, a húsvéthoz kapcsolódó húsvéti tojásfa é a testvérvárosi park török testvérvárosi fája keltette fel az érdeklődésüket. A magyar diákok előzetesen felkészültek ezekből a váci emlékekből, idegenvezetők voltak, és válaszoltak a törökök kérdéseire is. a diákok nyelvi kompetenciái fejlődtek, illetve mindkét fél diákjai új nézőpontból ismerték meg Vác történelmét, kulturális értékeit.

Április 16-án a török csoport látogatást tett Szentendrén váci diákok idegenvezetésével. A látogatás apropója: A törökök elől menekülve a 14. századtól szerbek költöztek a városba. Ezeknek a szerb emlékeknek a nyomát kereste fel a kis csoport. Itt zajlott a Lotharingiai Károly vezette szentendrei csata, amelynek történetét a váci diákok elmesélték a török csoportnak, bemutatva a helyszínt. A szerb kisebbség tárgyi és építészeti emlékeinek bemutatása tovább árnyalta a képet a Magyarországon élő kisebbségekről a török csoportban. A török diákok megfogalmazták a történelmi tanulságot: Nemcsak a török fél fogadott be a történelem során magyar menekülteket, hanem Magyarország is,  pl. a szerbeket.

Április 17-én ismét iskolai látogatásra került sor. A török csoport bekapcsolódott az iskolai diáknapi programokba, amelyek során a török csoport török édességeket szolgált fel a magyar félnek (pl. baklava). A két ország diákjai angol nyelven beszéltek, a magyar diákok a diáknap történéseibe bevonták a török diákokat (pl. könnyűzenei koncert, karaoke show, táncbemutatók, diákigazgató-választás, kisállat-simogató stb.).  A délután során a diákok biciklivel bejárták a keresztény és a török főerők közti 1597 november eleji harcok helyszínét a várostól északra. Miksa főherceg és Szaturdzsi Mehmed török másodvezír hadai találkoztak ott. A magyar diákok helytörténeti totót készítettek a török diákoknak.

Ebéd után a Memento Mori kiállítóhelyet tekintette meg a két csoport. A felszíni kiállítóteremben számos kép, térkép, kisfilm beszélt Vác török időkbeli szerepéről. A török csoport nagy érdeklődéssel nézte az angol nyelvű filmeket.

17-én délután Budapesten Gül baba türbéjét tekintettük meg a Rózsadombon. A török diákok kíváncsiak voltak a kiállításra, az épületre is. Az egyetlen török fiú a kiállítás egyik folyosóján elhelyezett óriáspuzzle-t is összerakta. A tanulói aktivitás egy fotótár előkészítése, amelyet a török diákok készítenek majd a kiállítás anyagából.

Április 18-án a szokolyai Kacár tanyára látogattunk, ahol ősi magyar mesterségeket, a magyar állattartás hagyományos formáit ismerhettük meg. A török hódoltság magyar gazdaságának messze legfontosabb ágazata a mezőgazdaság volt. A békés farmon a magyar mezőgazdaság tipikus állatait, mesterségek tárgyait, működő szélmalmot, kemencét és más gazdasági épületeket láthatták a résztvevők a tulajdonos idegenvezetésével. A magyar diákok fordították a gazda szavait angolra. A lelkes idegenvezetés után ebéd következett. Ebéd után a magyar és a török diákok együtt tanulmányozták a magyar nyelv török jövevényszavait. Érdekes volt hallani, milyen egy-egy szó kiejtése törökül és magyarul. A diákok szótárat is készítettek ezekről a szavakról.

Április 19-én Egerbe látgattunk, ahol Magyarországon talán a legtöbb hazai török kori emlék maradt meg, nemcsak a vár, hanem a minaret, török fürdők, török sátor, kazamaták, labirintus stb. Ezeket nézték meg a török és a magyar csoport tagjai együtt. a török diákok nagy érdeklődéssel figyelték a húsvéti díszekbe öltözött érseki székhelyet, sok kérdésük volt a katolikus vallásról.  Végül kisvonattal bejártuk Eger nevezetességeit, a híres Szépasszony-völgybe is eljutottunk, amely a bor miatt egykor a törökök számára tiltott hely volt.

 

A résztvevő diákok beszámolói hamarosan elérhetők lesznek az oldalon.

bottom of page