NEMES ÉVA
Belfast, Észak-Írország
2019. július 20-28.
Kurzus:
Creative Activities & Motivating Materials for the Secondary Classroom
Szervező: InterEducation, Dublin, Ireland
Helyszín: InterEducation, Belfast,Northern Ireland
Belfast - An insight to conflicts based on religion
2019. július 20-28-ig egy egyhetes tanfolyamon vettem részt Belfastban, Észak- Írországban az InterEducation kurzusán, melynek elnevezése a következő volt: Creative Activities & Motivating Materials for the Secondary Classroom. A kifejezetten középiskolai tanárok részére meghirdetett kurzuson színes nemzetközi csapat gyűlt össze: olasz, finn, cseh, bolgár, osztrák, német, lett és magyar kollégák képviselték iskolájukat a belfasti Union Theological College-ban, mely a termeket biztosította. Rögtön le is írom az egyetlen negatívumot: érződött, hogy nincs helyi irodája a szervező iskolának, csak bérli a termeket, és van egy úgynevezett helyi „organiser”. Sajnos ő nem volt mindenben jól tájékozott, és az adminisztratív része a dolgoknak kicsit nehézkes volt, mivel a dokumentumokat el kellett küldeni Angliába, ahonnan hazapostázták nekünk őket. Az én kurzusom egy hétig tartott, de együtt voltunk azokkal, akik a kéthetes tanfolyamot választották, így viszonylag nagyszámú csoport jött össze. Ez nem volt probléma, mert az órák során több interakcióra, eszmecserére és ismerkedésre volt lehetőség.
Délelőttönként és délutánonként általában előadásokon, illetve interaktív szemináriumokon vettünk részt, utóbbiakon rengeteg pár- és csoportmunka folyt. Az előadások témája az észak-ír történelembe nyújtott bepillantást, a workshopok pedig a nyelvtanítás metodológiájának rejtelmeibe vezetett be minket kreatív feladatok által.
Amikor nem tantermi óra volt, a történelemről és kultúráról hallottakat a kirándulások (belfasti gyalogos városnézés, Stormont, Derry) és esti programok (Black Taxi tour, National Trust pubs) során első kézből is megtapasztalhattuk, például, hogy ma is mennyire népszerű az ír tánc (és annak tanítása-tanulása) a pubokban.
Városháza
Belfast Castle
Queen's University
Persze ez a kulturális merítkezés csak hab volt a tortán, hiszen elsődleges célunk tanári eszköztárunk bővítése volt különböző ötletek, konkrét fogások, feladattípusok által. Szerencsére tanárunk, Jenny Watters hatalmas eszköztárral rendelkezik, és sok hasznos és a csoportjainkban alkalmazható feladattípussal ismertetett meg minket. Mindezt megtámogatta releváns internetes oktatási segédanyagokkal is. A négy alapkészségen (beszéd, hallásértés, írás, olvasás) kívül a nyelvtan- és a szókincstanításra is kitért, valamint a hibajavítás különböző fortélyaira. Tapasztalatai elsősorban nyelviskolai tanítási kereteket tükröztek (pl. bevándorlók, bizonyos nyelvvizsgára készülők, felnőttoktatás az, amit ő csinál), de alapvetően adaptálhatóak a mi iskolarendszerünkbe is. Jó tippeket adott a vegyes képességű csoportok oktatására is, hiszen bár van szintezés nálunk, azért egy-egy csoportnál előfordul, hogy erre nincs lehetőségünk, illetve mindig marad egy természetes különbözőség, ami kihat a csoport dinamikájára.
Jennyt emeltem ki a tanárok közül, de szuperek voltak az idegenvezetők is, mind a belfasti gyalogos városnéző túra, mind a stormonti látogatás során. Derryben is két nagyon lelkes helybéli kalauzolt minket a politikai töltetű falfirkák (murals) között és a Tower Museumban. Érdekes volt megismerkedni az észak-ír helyzettel (legalább három szemszögből hallottuk a történelmüket, szerencsére a legsemlegesebbet, legkevésbé elfogultat, számomra a legelfogadhatóbbat utolsóként); ma is vannak, akik a konfliktust keresik és azok is, akik a békére törekednek. Szerencsére semmilyen forrongás nem volt Belfastban a kint létem idején, személy szerint nagyon biztonságosnak éreztem a várost. Persze a Brexitről mindenkinek van véleménye, sokan félnek is, hogy mit hoz a jövő, milyen kihatással lesz ez az észak-ír emberek életére, fellángol-e újra a katolikus-protestáns, elszakadni vágyó és lojalista tábor ellentéte Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépésével.
Mural
Derry