top of page

Boda Mária

Norvégia, Oslo

2022. július 18-22.

Kurzus: Interactive Teaching - Using Educational games and New Technology in order to enhance learner's motivation

Kurzusszervező: Eruditus Language School

A 2020-as, a covid miatt az előző években elhalasztott Erasmus-kurzusokat idén nyáron tudtuk pótolni. Így kerültem Osloba egy IKT-képzésre 2022. júliusában.

A nemzetközi tanárcsoportban portugál, görög, finn, cseh, román, osztrák kollégák voltak, én egyedüliként magyar. Ez nem könnyítette meg a helyzetemet, de mivel nagyon jó volt a tréner, a speciális angol nyelvezet használatának ellenére minden feladatot meg tudtam csinálni.

A 2022. július 17-23. közötti osloi tanfolyamon az ice breaking után előbb a játékosítás és a játék alapú oktatás elméleti alapjaival ismerkedtünk meg, majd egy olyan online platform használatát próbálhattuk ki, amely hasonlóan a hashtag.school-hoz, megkönnyíti a gamifikáció alapú oktatás során a diákok által szerzett pontok vezetését, az egyéni feladatok megoldásának nyomon követését (classdojo.com). A következő két nap során néhány olyan applikációt ismertünk meg, amelyek egy játékra hasonlítanak, és amelyek használatával érdekesebbé, élményszerűbbé tehetjük az óráinkat. A továbbképzés nagy hangsúlyt fektetett a tanultak gyakorlati alkalmazására, így az applikációk működésének megismerése után rögtön lehetőséget kaptunk arra is, hogy egy általunk tanított csoport igényeinek megfelelő, később felhasználható tananyagot állítsunk elő. Nem volt könnyű. Játszottunk általam már ismert-használt játékokkal is (Kahoot, Socrative). 27 résztvevőből 4. helyezést értem el az egyik játékban, erre büszke vagyok. Sokféle más, csoportképző játékot is tanultunk, illetve olyan, nemcsak IKT-módszereket, amelyeket itthon alkalmazhatunk.

A tanfolyam 4. napján arra is kaptunk példákat, hogy a játékosítás nem csak a tanteremben valósítható meg: egy online applikációval támogatott, szabadtéri akadályversenyen vettünk részt csoportmunkában (a feladatokat applikáción keresztül kaptuk, és a megoldásokat oda is kellett feltölteni), és természetesen ennek végeztével ismét próbálkozhattunk a saját verziónk elkészítésével is. A paradicsom csoport tagjaként így bejárhattuk Oslot, és olyan részleteket is megfigyelhettünk, amelyeket egyébként nem biztos, hogy felkerestünk volna. Így jártunk például az osloi városi könyvtárban, amely lenyűgöző látványt nyújtott. Az utolsó napon a tanúsítványok ünnepélyes kiosztása előtt még egy szabadulószoba feladatainak megoldása várt ránk: ez is remekül felhasználható majd akár egy diáknapon az iskolában.

Volt egy nemzeti nap is (fél nap), amikor mindenki vitt a saját nemzetére jellemző ételeket, zászlót: Hogy ne árválkodjak egy asztalnál egyedül, a népes román csoport odahívott az asztalához, mivel sok közös ételt vittünk: szalámit, töpörtyűt, marcipánt, füstölt kolbászt. A többieknek főleg a füstölt húsból készült töpörtyűm ízlett legjobban, azonnal elfogyott. Kóstolhattunk például finn Fazer csokit, cseh knédlit, görög édességet, portói bort (módjával), norvég halakat és más ételeket is a házigazdák jóvoltából, bár a szervezők svájciak voltak.

A képzéshez Oslo gazdag kultúráját bemutató kulturális kirándulások is kapcsolódtak, délutánonként volt idő a többi résztvevővel ismerkedni, felfedezni a várost, hajókirándulásokat tenni a fjordon és a környező szigeteken, illetve meglátogatni a méltán híres Munch Múzeumot, a Kon-Tiki Múzeumot, a Nemzeti Múzeumot, a tengerparti középkori erődöt, a királyi kastélyt, az óriási tengerjáró hajókat és minden olyan helyi érdekességet, amelyekről korábban, a felkészülés során már tudomást szereztünk. Nagy élmény volt arra a városházára belépni, ahol minden évben a Nobel-békedíjakat osztják ki az arra érdemeseknek.

Mindannyian új pedagógiai módszerekkel, élményekkel gazdagodva térhettünk haza, és már tervezzük a tanfolyamon megismert kollégákkal egy diákcsere program szervezését.

Boda Mária

Váci Madách Imre Gimnázium

bottom of page