top of page

SIMAI ERIKA

 

Párizs, Franciaország

2022. július 04-08.

Europe entre Mythologie, Modernité et Multiculturalisme

Kurzusszervező: Laboratorio del cittadino Onlus

A francia nyelvű kurzus első reggelén Párizsban, a Collège des Bernardins múzeum előtt találkozott a csoport. Ez volt az első Erasmus kurzus, amin részt vettem, izgatottan vártam tehát a rám váró feladatokat és élményeket.

A továbbképzést két olasz hölgy tartotta, a csoportban 19-en voltunk. A cél az volt, hogy a kurzus során kialakított 5-6 fős csoportokon belül jó szakmai kapcsolatokat alakítsunk ki, ami sikerült is. Fontos volt, hogy a nemzetközi környezetben is fejlődjön az együttműködési kompetenciánk, hiszen ezt várjuk el a tanórákon a diákoktól is. Továbbá, hogy a múzeumlátogatások során megismert, az európai és a világörökség részeként ismert műtárgyakat felhasználva, olyan ötleteken, módszereken dolgozzunk a csoporttagokkal, amit hazatérve mindannyian fel tudunk használni a munkánk, tanóráink színesebbé, érdekesebbé tételéhez. Ehhez különböző mobiltelefonos applikációkat kellett letöltenünk, és ezeken keresztül kaptuk a feladatokat. Bár mindenki letöltötte az applikációkat, mégse egyéni munka folyt: a beküldött megoldásokat előzetesen megbeszélték a csoportagok.  Összességében nagyon kreatív és inspiráló 6 napot töltöttünk együtt.

image002.jpg

Első utunk tehát a Collège des Bernardins múzeumba vezetett, ahol egy nagyon érdekes, tabletek segítségével érdekesebbé tett kiállításon megnézhettük a Notre-Dame székesegyház történetét a kezdetektől a 2019-ben bekövetkezett tragédiáig, majd az azóta tartó felújítási munkálatokat is végig lehetett követni. Nagyon szemléletes és tanulságos példa minden nemzet számára, hogyan kell egy ilyen súlyos tragédiából ilyen hamar felállni, és egy ilyen felbecsülhetetlen történelmi értéket megpróbálni helyreállítani. A Notre Dame székesegyház történetéhez kapcsolódó kreatív csoportfeladatok megoldása  mobiltelefonos applikáción keresztül történt. A kiváló csoportmunkának köszönhetően a kreativitásra, művészeti ismeretekre, francia történelemre és a megfigyelőkészségünkre alapuló feladatokat sikeresen végrehajtottuk.

 

Ezután egy érdekes kiállításra vezetett minket Mariella és Giuliana. Françoise Chamska festőművész, aki évtizedekig lakott a Notre-Dame-mal szemben, több, mint 50 képen örökítette meg a székesegyházat, az ő képeiből rendeztek kiállítást a Panthéonnal szemben. Nemcsak megnéztük a kiállítást, hanem rajzos interaktív feladatokat is kaptunk a Notre Dame ábrázolásokhoz kapcsolódóan. Ezt is csoportmunkában végeztük el.

 

Délután a Viaduc des Arts kézműves műhelyei és boltjait tanulmányoztuk. Szó esett a vállalkozási lehetőségekről Franciországban, illetve arról is, hogyan alakítják ki az egyes országok oktatási rendszerében a vállalkozási ismereteket, kompetenciákat. Ez a téma nekem meglehetősen új volt. A helyszín egy régi, használaton kívül helyezett vasúti viadukt, amely összeköti a Bastille teret és Vincennes-t a Daumesnil sugárút mentén, és amelynek lebontása helyett úgy döntöttek, boltívei alatt inkább kézművesek, művészboltok fognak majd működni, tetején pedig buja növényzettel tarkított sétányt alakítottak ki. Látogatásunk után nagyon aktuális témáról szerveztek házigazdáink egy vitafórumot, aminek témája a fenntartható fejlődés volt. Itt az élő idegen nyelv mellett az érveléstechnikát gyakorolták a résztvevők.

image004.jpg

Másnap délután a Petit Palais, délután pedig a Musée d’Orsay szerepelt a programunkban. Itt mindenki választott egy műalkotást, ami a saját szempontjai alapján felkelthetné a diákjai érdeklődését. Applikáción kaptunk egy kvízt a műalkotásokhoz kapcsolódóan, párban adtunk a kérdésekre a választ. A közös csoportmegbeszélésen a résztvevők kedvenc műalkotásaiból választottunk egyet, amelyen közösen dolgozni fogunk. Nagy örömömre végül a csoport az én ötletemet választotta, Monet Roueni katedrális című festménysorozatát, amin aznap és az elkövetkező napokon még sokat dolgoztunk a megadott szempontok és a saját ötleteink alapján. 

Az ezt következő napokon még számos múzeumban, kiállításon megfordultunk, a Cognacq-Jay, a Quai Branly múzeumokban, elmentünk a Samaritaine áruházba, közben persze megismerkedtünk a történetével is. Ehhez kapcsolódóan kellett telefonos applikáción keresztül feladatokat megoldanunk.

Kulturális ismereteink fejlődtek, hiszen nem mindenki ismert minden alkotást, de együtt megoldottuk a feladatokat. A pármunkához másik párt választottunk, hogy a résztvevők minél több csoporttaggal kerüljenek interakcióba. Végigjártuk a Szajna-hidakat, szombaton pedig egy egzotikus ebéddel zárult a kurzus a párizsi Grande Mosquée éttermében.

Nagyon nehéz lenne összefoglalni, hogy mi történt ebben a hat napban, hiszen délelőtt és délután is voltak programok, rengeteg impulzus ért minket, sokféle applikációs feladatot oldottunk meg.

A tantermen kívüli tanulás miatt laptop használatára nem is lett volna lehetőség, de így, mobiltelefon-használattal az IT-kompetenciáink is fejlődtek nyelvi és kulturális kompetenciáink mellett.

Képet kaphattam más országok oktatási struktúrájáról, az ott oktatott tantárgyakról, a vállalkozói szemlélet és a fenntartható fejlődés témaköre beépítésének lehetőségeiről későbbi óráimba. 

image006.jpg

Nagyon örülök, hogy lehetőségem volt részt venni ezen a továbbképzésen, nagyon inspiráló munkában vehettem részt kedves és kreatív kollégákkal, valamint a múzeumok és kiállítások értékeit is a megismert módszerekkel hazaérve tartalmasan tudom majd felhasználni az óráimon.

Simai Erika

Váci Madách Imre Gimnázium

bottom of page