top of page

SAJGÓ EMESE

 

Sesimbra, Portugália

2022. július 4-9.

STIMULATING CREATIVITY AND INNOVATION IN THE CLASSROOM / FUTURE CLASSROOM METHODOLOGY OF TEACHING

Kurzusszervező: CREF (Centro de Recursos Educativos e Formação)

A CREF kurzusa tartalmazta mindazt, ami miatt érdemes Erasmus-programon részt venni. Színvonalas szakmai tartalom, izgalmas szakmai és turisztikai programok, elsőrangú helyszín jellemezték az öt napot, amit lelkes kollégákkal osztottam meg.

 

A téma összetett volt, minden elemében aktuális. Az első modulban a digitális technológia értelmes tanórai felhasználásáról tanultunk, rengeteg példával és új alkalmazások bemutatásával.

CREF.jpg
digital tools_1.jpg
qr.jpg

Ellátogattunk egy középiskolába, ahol az előző napokban tanultak alapján kialakított módszertan szerint tanulnak a diákok, ötleteket kaptunk arra vonatkozóan, hogyan lehet átültetni az eredményeiket, pedagógiájukat egy más rendszer szerint működő tanítási folyamatba.

 

Az utolsó napra projektfeladatot kaptunk, az előző napokban tanultakat alkalmaztuk egy innovatív terv elkészítéséhez, a digitális lehetőségek, alkalmazások, a csoportmunka, a tanár feladata, az eredmények mérése mind részét képezték a tervnek. Egymás feladataiból is rengeteget tanultunk, valamint kiderült, hogy egyes kollégák már korábban foglalkoztak ezzel az új típusú módszerrel, bemutatták, hogy a korábbi időszakokban mit hoztak létre, beszámoltak az eredményeikről is. 

Bár ez egész megismert módszertan alkalmazásához egy teljes intézménynek kellene átalakulnia, a tanultakat részleteiben, egy-egy témakörhöz kapcsolódóan, egy-egy tanórában vagy projektfeladatként mindenképpen tudom alkalmazni. Fontos eredménye a tanfolyamnak, hogy a különböző európai országokból (Spanyolország, Írország, Görögország, Ciprus, Lengyelország, Szlovénia, Románia) érkezett kollégákkal együtt gondolkodtunk, a közös beszélgetések, az együtt töltött idő, a tanításról, diákokról vallott nézetek megosztása hatalmas motiváló erővel bírt számomra.

A kurzus nyelve az angol volt, ez számomra kihívást jelentett, kicsit tartottam attól, hogy nem fogom tudni követni az órákat. Szerencsére ez nem így történt, az is fontos tapasztalatom, hogy fejlődőképes az angoltudásom, megerősödtem a szövegértésben és a beszédkészségben is.

 

Az országnak csak néhány városában jártam, de Portugália így is nagyon vonzó hely lett számomra, a kedvesség, nyugalom, segítőkészség, elfogadás, a közös megoldásra törekvés jellemezte az embereket, akikkel kapcsolatba kerültem, a városok, a kultúra pedig felkeltették az érdeklődésemet, mindenképpen szeretnék még többet megismerni az országból. A csodálatos élmény köszönhető a szervezőknek is, kulináris és kulturális programokra hívták az egész csoportot, a különleges ételeken, italokon, helyszíneken kívül hatalmas élmény volt a fado-est, az igazi portugál élőzenével és dalokkal kísért vacsora.

prezentáció.jpg
future classroom.jpg

Ezt követte egy olyan kooperatív tanulási technika ismertetése, amely nagy mértékben épít a digitális eszközök, források, lehetőségek alkalmazására is. A csoportok kialakítása, a vezető kérdés kijelölése, a források megosztása, a tanár szerepének tisztázása és az egyéni elszámoltathatóság lehetőségei is megjelentek a tananyagban. A következő téma a Future Classroom Lab volt, egy olyan helyszín, mely teret ad a korábban bemutatott tanulási-tanítási módszernek, és amely több mint helyszín, mivel a különböző színek, terek motiválhatják is a csoportok tanulási folyamatait.

Mivel a kurzus helyszíne, Sesimbra, ez a kis nyaralóváros Lisszabon közelében található, a lisszaboni séták, a Sintrába és a Cabo da Roca-ba tett kirándulások nagyon sokat adtak hozzá a benyomáshoz, a szakmai tartalmon kívül a Portugáliáról is sokat megtudtam.

Az egy hét, amit Portugáliában töltöttem, folyamatos munkával és rengeteg programmal telt. Mégis olyan felüdülés volt, amit minden kollégának át kellene élnie, hogy nagyobb eséllyel kerüljük el a kiégést.

Sajgó Emese

Váci Madách Imre Gimnázium

bottom of page